Heybeliada`da Fazil Say ile Mozart Maratonu

Dün son olarak Heybeliada’ya gittim. Daha bir buçuk ay öncesinden 12 Haziran için izin almıştım. Amacım adayı gezmekten ziyade akşamki Fazıl Say ile Mozart Maratonu konserine bilet bulabilmekti. Biletlerin aylar önce tükendiğini düşünürsek aslında yaptığım şey biraz deli cesaretiydi. Biletim olmamasına rağmen yine de adaya gittim, en kötü ihtimalle adada güzel bir gün geçirmiş olacaktım, belki biraz konsere giremediğim için üzülürdüm. Sabah Kabataş’tan vapura bindim. Öncelikle Ada Beach Club’a gidip güneşlendim, kitap okudum. Sadece bır iki saat kalırım diye düşündüğüm bu koyda 5-6 saatimi geçirdim. İstanbul’a bu kadar yakın bir cennetin olduğunu bilmiyordum. Çam Limanı Koyu o kadar güzeldi ki… “Tam hayallerimdeki gibi” denebilecek kadar güzel. Etrafı çam ormanlarıyla kaplı bir koy.

Plaj şansıma hiç kalabalık değildi, hatta henüz tam açılmamıştı. Artik sessiz bir yer bulunca sevinir oluyorum :)

Çok keyifli saatleri bu koyda geçirdim ve bir kitap bitirdim. Daha sonra adanın merkezine fotoğraf çekerek keyıfle yürüdüm. Bir şeyler atıştırdıktan sonra istikamet konserin yapılacağı Umıt Tepesı’ndekı Aya Triada Manastırı ve Ruhban okuluydu. Yaklaşık 1,5 saatlik yuruyusun ardından manastırı buldum. Artik en çok istediğim şey bilet bulabilmektı ve şansıma iptal olan biletlerden bir tanesini kapıda satın aldım. Evet, azmin elinden hic bir şeyin kurtulamayacagına ınanalardanım :)

Konser öncesinde Aydın Büke ile Mozart üzerine bir söyleşi yapıldı, aydınlandım. Mozart ve sonatlar uzerine yapilan soylesi disinda, 1971 yılında kapatilan manastirin derin bir tarihi oldugunu farkettım. Sonra biraz arastirdim, vaktiniz varsa sizin de arastirmanizi ve mumkense burayi ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Saat 9 oldugunda kelimenin tam anlamıyla muhteşem bir atmosferde konser başladı. Konserde çıt çıkmıyordu fakat köpeklerin ulamaları, martıların sesleri konsere renk kattı. Gecenin sonunda faytoncuların gazabından kendımızı zar zor kurtatıp sahıle indik. Donus biraz zor oldu ama degdi… Iyiki gitmisim…

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>