Nuri Çankaya’nın gözüyle VENEDİK, RİALTO, SAN MARCO

Sevgili Arkadaşım Nuri Çankaya’nın kalemi ve  objectifinden “Venedik, Rialto ve San Marco”.

Nuri Çankaya’yayı tanımayan ve bilişim dünyasına olan katıkılarından henüz haberdar olmayanınız varsa acil olarak Nuri’nin kişisel web sitesini ziyaret etmenizi tavsiye derim. Nuri Çankaya aynı zamnda web sitesi içersinde gezi bloguna da yer veriyor. Daha fazlası için http://www.nuricankaya.com/ adresine tıklayınız.

Nuricim tekrar çok teşekkürler  :)

Venedik

Italya denince akla gelen ilk şehirlerden birisidir Venedik, ama sokakların tamamen kanallardan oluştuğu başka biryer de yoktur dünyada. Venedik gerçekten büyüleyici bir şehir, anlatmaya nereden başlasam bilemiyorum, o halde tren istasyonundan başlamak en doğrusu :) Venedik karaya bir tren yolu ve bir araç yolu ile bağlı. Size tavsiyem şehre trenle ulaşın, yoksa zaten arabanızı koyacak bir yer yok, sadece otobüsler turistleri indirip Mestre adlı kara noktasına doğru devam ediyorlar, kiralık araçla gelenler de Mestre’deki Avrupa’nın en büyük araç parkına park etmeliler, kiralık araçla gelenlerin kendi firmalarına ait park alanlarını bulmaları gerektiğini de önereyim. Bu su adasına geldiğinizde ilk yapmanız gereken şey, tren istasyonu merdiveninden bir hayal dünyasına atacağınız bu önemli adım öncesi doyasıya bu şehri hissetmek, çünkü birkaç gün geçirdikten sonra tüm sokakları ve caddeleri oluşturan su kanallarını unutuveriyor insan, sanki hep biz oradaymışız gibi hissediyoruz. Bu şehirde gezmenin en güzel yolu vaporettolar bu yüzden hemen merdivenlerden inip kalacağınız güne bağlı olarak bir vaporetto biletinizi hemen alın ve ilk vaporettonuzu yakalayın; tavsiyem 1 veya 5 nolu olanına binmeniz çünkü bu en uzun olan ve her durakta duranların kodları. 2,3,7 ve diğerleri daha az istasyona uğruyor, bu yüzden aceleniz varsa 1 veya 5 nolu olana binmeyin, benden söylemesi, San Marcoya 30dk civarında varabilirsiniz :)    

Rialto

Vaporettolar kanalda dolaşan ana ulaşım araçları, hava durumuna bağlı olarak dışarıda olmanızı tavsiye ederim, fotoğraf makinanızla büyük kanal boyunca dizilmiş tüm güzel yapıtları görüntüleme şansını elde ediyorsunuz. İlk önemli durak tabiki Rialto köprüsü, bu köprü uzun bir süre Venedik’i oluşturan iki ana bölümü birleştiren tek köprü olmuş, ta ki Akademi köprüsü yapılana dek. Rialto köprüsünü bence önemli kılan iki şey var, biri o muhteşem beyaz rengi ile yarattığı farklılık ve bence sadelik; diğer özelliğiyse üzerinde bulunan mağazalar ile yaşayan bir köprü olması. Herkes Floransa’daki Ponte Vechio köprüsünü buna benzer özelliğinden dolayı sever ama ben Rialto’yu daha çok seviyorum, çünkü köprünü iki tarafı da kıpır kıpır insana neşe katan bir güzellikte.

San Marco

Vaporetto ile devam edildiğinde son durağınız San Marco olacaktır, işte Venedik’in en meşhur meydanındasınız. Meydan adını burada bulunan San Marco kilisesinden alıyor, bu meydanda kiliseyi dolaşmayı, astronomik saate çıkmayı, kuleyi incelemeyi, meydanın etrafını saran dükkanları dolaşmayı ve tabiki bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın. San Marco’nun cesedinin kaçırılışını anlatan fresk oldukça ilginç, domuz etleri arasına saklanan ceset bulunamayınca Venedik’e getirilebilmiş. Meydan da yer alan astronomik saatten Venedik’te birkaç tane daha var ama neredeyse tek doğru çalışanı bu saat, diğerlerine bakıp aldanmayın :) San Marco’nun hemen arkasındaki son nefes köprüsü de meşhur zindandan ölüme geçişte mahkumların son defa dünyayı gördükleri ve nefes aldıkları yer.            

Nasıl Gezmeli?

San Marco gezinizi bitirdikten sonra ilk yapmanız gereken elinizde bir Venedik haritası olduğundan emin olmak, yoksa kesin kaybolacağınızı garanti ediyorum, ben kaç defa gitsem de Venedik sokaklarında her gidişimde kayboluyorum, bu yüzden rotanızı belirleyin ve kaybolduğunuzda levhalara bakarak Campo ile başlayan yerinizi tespit edin harita üzerinde küçük bir meydandasınız demektir, eğer Piazza ile başlıyorsa zaten büyük bir meydanda olduğunuz için harita üzerinde kolayca bulabilirsiniz, eğer gördüğünüz levha Via ile başlıyorsa işiniz çok zor çünkü cadde üzerindesiniz ve Venedikte caddelerin nerede başlayıp nerede bittikleri belli olamadığı için siz en iyisi bir Campo levhası olan meydana çıkınız :) Benim önerim öncelikle San Marco-Rialto arasını dolaşmanız, dükkanlar başınızı döndürecek ama siz kaybolmamak için arada bir Rialto levhalarını takip etmeyi unutmayın, özellikle bazı sokaklar direkt olarak kanala açılıyor, o yüzden özellikle geceleri biraz alkol sonrası kanala düşenler olabiliyor aman dikkat :) Kanal suyu durağana yakın nitelikte olduğu için pek iç açısı bir su değil, yosunlu ve özellikle yaz günleri de bol bol kokulu. İkinci rota önerim Rialto’dan geçerek diğer bölümde dolaşmanız, özellikle üniversitenin olduğu bölge hareketli bir bölge. Üçüncü rota olarak aşağıya doğru yürümenizi ve Akademi köprüsüne çıkmanızı öneririm, biraz dolabaçlı bir yol ama dükkanlardan uzak gerçek Venedik buralarda diyebiliriz. Dördüncü rota önerim de Akademi-San Marco arası olacaktır, böylece en önemli yerleri görmüş olacaksınız. Ama peki ya özellikle güzel fotoğraflar çekmek istiyorsanız? En Güzel Fotoğraflar Nerede Çıkar? Tabiki Rialto, San Marco gibi meşhur alanlar da güzel ama ben Venedik’i Venedik yapan o arka sokakları seviyorum, o yüzden önerim San Marco’dan sağ tarafa doğru ilerlemeniz yani ilk Rialto levhasından gidin ve ikincisini gördüğünüzde tam ters yöne devam edin. Birkaç sokak sonra o kalabalığı arkanızda bıraktığınızı göreceksiniz, meşhur Gondolların en iyi resimleri bu dar kanallarda çekmeniz mümkün. Gün batımında San Marco’ya dönüp karşı tarafta bulunan kiliseyi de çok iyi bir ışıkla yakalayabilirsiniz.

Hangi Mevsimde Gitmeli?

Cevap net değil, çünkü her mevsim güzel ama tek önerim yazın gitmeyin olur. Sıcakta hem gezmek zor, hem de sular biraz kötü kokuyor. Kış ise biraz riskli, örneğin son gidişimizde eşimle neredeyse sular altına kalacaktık, çünkü yağmur sonrası suların da yükselmesiyle şehrin büyük kısmı sular altında kaldı. En iyisi ilkbahar ve sonbahar; ama Şubat ayındaki Venedik festivali de gelmeye değer tabiki.

Nerede Kalmalı?

Kesinlikle Venedik’te kalın, birçok tur Mestre’de konaklatır ama Venedik’in en güzel saatleri geceleri o kalabalığın kaybolduğu saatlerdir. Üç yıldız ve üzeri olan otelleri tercih edin ki, ısınma ve nem problemleri yaşamayın.

Gitmişken Neler Yapmalı?

Geceleri muhteşem konçertolar dinlemeniz veya küçük bir kilisede müziğin ustalarından şaheserler dinlemeniz mümkün. Birçok yerde afişlerini göreceksiniz, ama biletleri otelinizden almanızı öneririm aman sahte çıkmasın çünkü yoldan aldıklarınız. İkinci olarak Murano ve Bruno adalarını gezmek mümkün, cam işçiliğini canlı canlı izleyebilirsiniz, ama çok acayip de etkilenmeyeceksiniz şimdiden söyleyeyim, zamanınız az ise bu iki adaya gitmek için zaman öldürmeyin derim, ama tabiki karar sizin.

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>