Capetown, Güney Africa

Bildiğiniz gibi blogum sizin seyahat anılarınıza da açık, paylaşmak istediğiniz seyahatlerinizi ve çektiğiniz fotoğrafları bana gönderirseniz blogumda yayınlayabilirim. Şuana kadar bana yazı ileten iki arkaşım oldu. Sizlerden de yazı bekliyorum…

Aşağıya kopyaladığım Güney Africa, Capetown yazısı, adını yayınlamamı tercih etmeyen biri tarafından yazıldı.
Bu yazıyı ileten kişiye ben de bir rumuz vermek istedim: Rumuz: Canım Ciğerim. Sevgili CC, benim hem abim, hem arkadaşım, hem aile dostum yani bidiğiniz Canım Ciğerim :) Sevgili CC’ye paylaştığı fotografları ve muteşem anlatımınlı Capetown blogu için çok teşekkür ederim :)


Capetown, Güney Africa 

Biraz Güney Afrika anlatalım.
Gitmeyenleri teşvik eder, gidenleri gülümsetir. Güney Afrika’ya gitmek isteyen çoktur, giden azdır. Gidiş geliş bir gün uçarsınız havada, bu kadar kalmak pahallı iştir. THY ile Cumartesi gider istediginiz pazar dönersiniz. Johannesburg 12, Capetown 14 saatlik mesafede; Economy class 700 Euro.  Turla gidenler genelde ordan oraya sürüklenir, perişan edilir. Korku hükümdarlığı kurulmuştur, endişe çoktur ama risk Türkiye’den çok çok azdır. “Own Your Risk” yazısını her yerde görebilirsiniz; umuma açık tuvaletlerde, altgecidlerin girisinde…. Eger zavallı zencilerin içler acısı halini gözardı edebilirseniz ,turizm için ne kadar carbon salınımı yaptığınızı da umursamazsanız ve hele jakarandalar açmışken  Ekim ayında (oranın mayısı) Afrikanın en güney ucunda güney kutbundan gelen deniz seviyesindeki inanılmaz bulutların arasında müthiş kumsallarda göğü görünmeyen ormanlarda dolasırsınız. Ümit burnunda ümitsizliginiz dibe vurur, kederin Allahını yaşarsınız. Fransız köşesinden ve stellenboschdan bahsetmiycem üzüm bağlarını ve Z.A. Şarabının kokusunu takip edip ulu meşe ağaçlarının gölgesinde bir siyahın sunduğu 12 kadehli sunum tepsisindekileri, onun ateş gibi gözlerine bakarak tadarsınız. Kilometrelerce uzanan gül çitlerinin ,minik göllerdeki rengarenk nilüferlerin, deve kuşlarının, babunların,balinaların,büyükbeyaz köpekbalıklarının, penguenlerin arasında melankolinize dalarsınız.
Hiçbir ülkeye benzemez .İnsanın canını acıtır. Kurgusaldır. Hayran bırakır ve unutulmaz.

 • Bir suv yada motorsiklet kiralayarak mükemmel yollarda güvenle uzun seyahatler yapabilirsiniz. Araç kirası ve akaryakıt şu anda Türkiye’nin 1/3 ü kadar, iyi yemekte öyle…
 • Geceleme ise standart dışı: extra extraordinary. Oteller pahallı ancak atlı köşke benzer yerlerde 100 euroya kalabilirsiniz. En güzel yerleri söylemiycem. Gidin kendiniz keşfedin.
 • Bulduğunuz tüm ördekleri ve impaları yeyin.
 • Şarapta seçiciyseniz biraz para harcayın.
 • Asla Türkiye’dekine benzer bir gece hayatı beklemeyin.
 • Gecelerden de korkmayın. Türkiye’den giden biri olarak korkusuzlugun konforunu yaşayın.
 • Dalmaya, uçmaya ve yelkene meraklıysanız alternatif çok.
 • Büyükbeyaz köpekbalıgına kafesli yada kafessiz dalabilirsiniz.
 • Hermanusa yakın Sharklady sizi bekliyor. Korkutmak için herşeyi yapıyorlar,gidin. Korkulacak birsey yok. 250 metrelik köprüden bungeejumping yada tandem paraşütle atlayabilirsiniz. Dövmeli punklar yukardan aşağı atmak için cool suratlarla sizi bekliyorlar.
 • Yiğitliğe hiçbirşey sürdürmeyin, dövme yaptırmasanız bile aynı sakin suratla kendinizi boşluğa salın. Çığlık atmayın.
 • Bir bataklık kenarında lüx bir çadır bulursanız kalın. İçinde maroken bergerler ayaklı seramik  bir küvet ve cibinlikli büyük beyaz bir yatak bulacaksınız ve sabah bize ilkokuldan beri öğretildiği gibi bataklıkların kurutulması gereken yerler olmadığını düşüneceksiniz.
 • Proteaları keşfedin. King proteaya hayran olun ,aloelerle kaktüslerin farkını öğrenin. Garden routede bir ormanı iplere ve makaralara bağlı ağaçların tepesinden kayarak dolaşın.
 • Trene binin ve kuzeye çıkın bu bizdeki güneye inmeye benzer.
 • Hediyelik eşya satan zenciler Güney Afrikalı değil, Kenyalı ve Nijeryalı unutmayın. Güney afrikalı zencilerin yarısı hiv + bunuda unutmayın.
 • Ev arsa arazi almayın.
 • Aşık olmayın.

Nasıl olsa birdahaki gidişlerinizde bunları yaparsınız.

Hep böyle sevinçle kalın! Hoşçakalın.

Rumuz: Canım Ciğerim :)

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>