Budapeşte Çigan Senfoni Orkestra

Şuan NTV’de “Budapeşte Çigan Senfoni Orkestrası”nın İstanbul konserini pişmanlıklar içinde izliyorum çünkü Aralık ayında yapılmış 5 gösteriden bihaber yaşamış ve de kaçırmışım :( Toplulukta; 60 keman, 10 viyolonsel, 10 çello, 10 kontrabas, 10 klarnet ve 6 çembolin çalan çingenelerden oluşuyor ve bu üstün yetenekler notalara bakmadan konser verebilme yeteneğine sahipler. Kıyafetleri de bir o kadar ilginç!

Tekrar ne zaman gelirler, bilen var mı?

cigan

cigan 

http://www.100violins.com/

“BUDAPEŞTE ÇİGAN SENFONİ ORKESTRASI” dünyanın en büyük Çigan senfoni orkestrası.
Topluluk ilk kez, 1985 yılında Macaristan’ın en ünlü Çigan solisti Sandor Jaroka’nın cenazesinde bir araya geldi. Tüm Macar çingene müzisyenleri bu cenazeye gelmişler ve töreni takiben birlikte çalmaya başlamışlardı. Orkestra da , bu doğaçlama gösteriden sonra doğdu.

27 Kasım 1997 yılında şefleri Laszo Berki’nin trajik ölümünden sonra orkestra, onun kendilerine bıraktığı sanatsal ruhla yoluna devam etti.
Macaristan’ın en iyi müzisyenleri bu orkestrada… Macar çingene müziği hanedanının ‘’üstadları’’ sayılan Lakatos, Lendvai Csocdi, Boross, Berki gibi sanatçılar bu orkestranın üyeleri…
Sandor Buffo Rigo ve Joszef Lendai Csocsi orkestranın yeni şefleri ve liderleri…
Dünyanın en iyi Çembolin Virtüözü Oszcar Okros bu orkestrada…

Bu kalabalık toplulukta; 60 keman, 10 viyolonsel, 10 çello, 10 kontrabas, 10 klarnet ve 6 çembolin bulunuyor.

Topluluk ;repertuarında yalnızca bölgelerine özgü ‘’Macar Çardaş’’ müziğini değil, Liszt’in ‘’ Macar Rapsodileri’’, Brahms’ın ‘’Macar Dansları’’ , Strauss ailesinin eserleri gibi klasiklerden Macar folk müziğine uzanan geniş bir ses yelpazesini de barındırıyor.

Renkli geleneksel giysileri ve müziklerinden yansıyan doğal enerjileriyle orkestra üyeleri dinleyicilerini yürekten etkilemeyi başarıyorlar. Üstelik notalara da bakmadan…

……Çingeneler için özlerini korumak çok önemlidir. Fakat göç ettikleri ülkelerde çevrelerine uyum sağlamakta asla zorlanmazlar. Müzik onlar için bir ihtiyaçtır. Ellerine geçen her türlü eşyayla müzik yapabilirler. Müziklerinin sabit bir formu yoktur kendi stilleri vardır, çoğu zaman melankoliktir ve Blues’u andırır….

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>