Cannes, Fransa

Pazartesi gunu saat 12:05 uçağı ile Amsterdam’dan Cannes’a geldim. Amsterdam’daki kış günü gibi yağmurlu havadan sonra güneşli bir hava görmek beni nasıl mutlu etti anlatamam. albuki önümüzdeki yaza kadar güzel bir hava görebileceğime dair umudumu nerdeyse yitirmiştim, onun için iki gündür ÇOK mutluyum, güneşi ÇOK seviyorum :)

Neyse…Cannes da yerine alsın blogumda, devamını yazacagım. Simdilik COk güzel :)
…Sonra…..
Cannes bilindiği gibi, önemli Cannes Film Festivaline ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Kaldığım Hotel Martinez de dünyaca ünlü film yıldızlarının öncelikli olarak tercih edip kaldığı bir otel, aslına bakarsanız bence o otel de güzel değil. Cannes güzel olmasına güzel ama öyle çok abartılacak bir şey yok. Gösteriş ve zenginliğin gözler önünde olduğu, yaş ortalaması da 60 civarında olan bir şirin bir Fransız şehri Cannes..

Cannes Film Festivali ile ilgili genel bigli verecek olursak;

Cannes Film Festivalinde her yıl Ortalama 20 film yarışmaktadır. Bu filmleri juri başkanı ve juri üyeleri tarafından ödüllendirilir. Cannes Film Festivalinde verilen ödüller Altın palmiye, Büyük jüri, En iyi yönetmen, En iyi Kadın oyuncu, En iyi Erkek oyuncu, En iyi Senaryo, En iyi Kısa film, Altın Kamera, juri ödülü’dür. Savas Nedeniyle Ertelendi İlk uluslararası film festivali 1945’te Louis Lumiere tarafından gerçekleştirilecekti ama savaş dönemi yüzünden ertelemek zorunda kalındı. Bu yüzden Cannes Film Festivali ilk olarak 1946’da Casino de Cannes’da yapılmıştır. Politik karışıklık yüzünden 1968’de festival düzenlenemedi. Cannes Film Festivalinde beklenmeyen olay 1975’te yaşandı bir azınlık tarafından festivali protesto etmek amaçlı saldırı gerçekleşti festival bombalandı ama bu saldırıda ölü veya yaralı bulunmamaktadır.

Cannes’a maalesef doyamadım ama tekrar gitmek için de kendimi üzmem çünkü görülecek daha güzel yerlerin olduğunu biliyorum ama yolunuz Fransa’ya düşerse mutlaka bir kez de olsa bir uğrayın derim.

Sevgiler,

Gamze

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>