Antalya, Aspendos Arena’da TROYA ziyafeti

 

TROY_GamzeTuysuz (3)TROY_GamzeTuysuz (2)

 

 

 

 

 

 

 

8 – 10 Ağustos 2008
İş nedeniyle Cuma günü Antalya’ya geldim, gelmişken de birazcık uzattım ve de fırsatları değerlendirip 9 Agustos Cumartesi gecesi Aspendos Arena’da Genel Sanat Yönetmenliğinin Mustafa Erdoğana’nın yaptığı ve Nisan’da lansmanı yapılan TROYA müzikalini dün gece seyrettim: tek kelime ile harikaydı! Öncelikle Mustafa Erdoğan’ı ve tüm dansçıları yüreten tebrik ederim, gurur duydum. Müzrik, ışık, kurgu, kostumler, makyaj….hersey ama hersey kusursuzdu…. Daha New York’tan geleli bir hafta olmadı, 2 tane Broadway müzikali seyretme forsatı buldum, eminim seyrettikleirmden daha iyi olanları da vardır ama hem Anadolu Ateşi’nin hem de Troya’nın Broadway müzikallerine taş çıkaracak kalitede olduğu söyleyebilirim.

Zaten Anadolu Ateşinden farklı olarak bu gösteride Chicago muzikalinin de ışığı yapan Christopher Ash profesyonelliğini yansıtmış. Amerika’nın en önemli gösterilerinden biri olan Circuqe de Soleil’in uçuş sistemlerini yapan Ted Moore ile de çalışılmış. Müzik ve kostüm ile ilgili bilgiler şu şekilde;

Troya’nın müziklerinde de birçok dünya starı çalıştı. Yücel Arzen’in yaptığı müziklere Prag Flarmoni Orkestrası eşlik etti. 80 kişilik kadrosu ile Troya’ya müzik ve vokal yapan gruba dünyanın en önemli virtüözlerinden Gheorghe Zamfir, Civan Gasparyan ve Vassilis Saleas eşlik etti.
Türkiye’den de alanında uzman yaklaşık 70 müzisyen çalıştı. Troya için geniş kapsamlı tarihsel bir çalışma yapan Anadolu Ateşi ekibi, döneme uygun enstrüman örneklerini de modelleyerek kayıtlarda kullandı. Oyunun kostümlerini ise Serdar Başbuğ tasarladı. Bütün bu çalışmalar sırasında projenin tarih danışmanlığını Troya kazılarını da yürüten TROY_GamzeTuysuz (1)Arkeolog Doç Dr. Rüstem Aslan yaptı. Konu ile ilgili olarak bilgi veren Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, “Anayurdundan tüm dünyaya gerçek bir Troya yorumu ile çıkıyoruz, kılavuzumuz yine Anadolu. Bize ait bu insanlık mirasının yine bizim kültür kodlarımızla gerçeklik bulması tarihi bir sorumluluk. Troya gelmiş geçmiş en güzel sahne eserlerinden biri oldu ve bir dünya klasiğine dönüşecek” dedi.
Herkese bu muhteşem müzikali izlemesini tavsiye ederim…

Gamze

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>