Küba Anıları

12 günlük Küba seyahatinden döneli nerdeyse 1 ay oldu. Hala doğru düzgün 2 cümle yazmamış ve hatta fotograflarımı bile yükleyememiş olmama inanamıyorum, maalesef iş yoğunluğundan çektiğim fotograflara bile bakamadım. Gerçi hoş, 2000 küsür fotograf çekince bir kac kez bakmak mümkün olamadı :))

Hayatımda ilk defa bir tatilde tüm işi güçü unuttum ama dönüşüm muhteşem oldu, içine gömüldüm ve çıkamıyorum.
Küba seyahti benim için rüya gidiydi, geçmişe yolculuk yapmıştım sanki. 1959’daki devrimle beraber Küba’da hayat durmuş ve hala hayat 50lerde devam ediyor. Her ne kadar Havana halkı gelen giden turistler sayesinde dünyadan haberdar olsalar da, ülkenin kırsal kesimlerinde yaşayan büyük bir kısmı dünyadan habersiz.
Küba’da sadece 4 televizyon kanalı var ve Fidel Castro ne isterse o seyrediliyor. Haftalık çıkan 2 gazetede dünyadan haberler yer almıyor. İnternet yasağı ise akıl alacak gibi değil; Küba halkının kullanabileceği internet ise sadece tek bir sayfadan oluşuyor, bilgisayarda arama veya surf yapmak gibi bir lüksleri yok. Sadece e-mail alıp verebiliyorlar ve e-mailleri de okunuyor. Eğer emekli biriyseniz e-mail adresi bile alamıyorsunuz, e-maili olan biri ile ortak kullanmanız gerekiyor. Eğer ki yazdıları e-mailin içinde Fidel’in adı geçiyorsa, hemen telefon ile aranıp, Fidel’in adını kullanılmaması için uyarı alıyorlar. Yurtdışındaki akrabalarından para alabilen şanslı Kübalılar bir otelin internette cafesini kullanabiliyorlar ama internet fiyatları turistler için bir “çok” pahalı.
Sağlık ve okul bedava, bu güzel. Herkesin evi var, sokakta yatan kimseler yok. Aslında evi var dediğim bir çok kişinin evi devrimden önce kendilerine ait iken şuan devletin ve insanlar kendi evlerinde devletin misafiri.
Küba’da iki para birimi var; yerel halk için peso ve turistler için de convertibal peso denen CUC. bu normal paranın yanlış hatırlamıyorsam en az 20 katı kadar. Turis olarak siz bu parayı harcıyorsunuz.  Gittiğim Klasik Küba Bale gösterisine ben 20 CUC öderken, beraber gittiğim kübalılar sadece 5 peso ödediler; aradaki fark çok büyük! Aslında Küba ucuz  gibi görünüyor ama bir şekilde çok ciddi parar gidiyor, neyse…
Yazıyı şimdilik bitiyorum, en azından şeytanın bacağını kırıp yazıya başlamış oldum :) en kısa zamanda bitiririm diyemiyorum çünkü bu Perşembe yine Abu Dhabi ve Dubai’ye gidiyorum
Küba için sonuç olarak diyebiliceğim tek sey “GİDİN”; dünyada görecek tek ülke varsa sizin için Küba’yı tercih edin. Salsa’ya doyacağınız muhteşem bi memleket!
Şimdilikl bu kadar.
Gamze

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>