Dubai ve Abu Dhabi

Dubai _ 3-5-12 (18)

İş nedeniyle 2-5 Aralık arasında Dubai ve Abu Dhabi’ydim. İlk ziyaretimdi. Abu Dhabi’yi pek gördüm sayılmaz, sadece yarım gün Emirates Palace’ı görmeye gittim. Dubai’de ise aslında sadece bir günüm vardı ama fotoğraf makinası alabilmek için günün büyük bir bölünü harcadım, zaten dubai’de yapabileceğiniz en önemli aktivite alışveriş ama Türkiye’ye göre çok da ucuz değil. Birazdan yazarım.

Dubai yerine dünyanın herhangi bir başka bir yerine gitmiş olsaydım vakit yaratıp yine de etrafı görmek bişeyler öğrenebilmek için çaba harcardım ama Dubai’de vaktinizin karşılığını verip sizi tatmin edebilecek hiç birşey yok (tabi görüşüp sohbet edeceğiniz güzel arkadaşlarınız yoksa). kısa bir zamanda tüm şehri gezip her yeri görmeniz ve de öğrenmeniz mümkün.

Dubai kimliğini bulamamış bir emirlik. Sanıyorum Dubai’de olduğu gibi, görgüsüzce para harcanan başka bir dünya şehri yoktur. Gereksiz abartılı binalar, gereksiz yere binlerde Mercedes, Posche, Ferrari ve alabildiğine dev Jeepler… Herkesin dilinde küçük ya da yeni Manhattan diye adlandırılsa da Manhattan olma ihtimali tabiki yok. Dubai’de mimari sınır tanımıyor; herkes istediği binayı, istediği şekide dikebiliyor. Çok fazla fotoğraf çekemedim ama alışveriş merkezleri bile neredeyse bizim Sultan Ahmet camii kadar süslü.

Dubai _ 3-5-12 (32)

Dubai, Birleşik Arap Emirliklerindeki 7 emirlikten en büyük ikinci emirlik, Abu Dhabi ise en büyüğü. Dünyanın en büyük 5. petrol rezervi Abu dhabi sınırları içinde çıkarılıyor. Son 20 yıldır petrol çıkarıldığı için, son 20 yıldan bu yana bir değişim söz konusu. Tabi değişim dünyanın en yüksek binası “Burj Dubai”yi dikmek, dünyanın en pahalı otelleri Burj Al Arab ve Emirates Palace’ı yapmak, 4 milyon nüfuslu şehre 85 alışveriş merkezi açmak gibi kriterlerden oluşuyor…

 

DSCF9160

DSCF9163

Dubai’de her yer inşaat içinde, bunu bana çok kişi söylemişti üzerine basa basa ama yine de hayal etmeyi bile becerememişim :) HER YER İNŞAAT! bakalım bu inşaatlar bitince şehir neye benzeyecek, diyelim ki Manhattan’a benzedi, Ruhunu kim verecek? 

Sanıyorum beni bu şehirden iten şey, topraklarında çıkan petrolun aslında onlara ait olmaması gedrektiğine inanıyor olmam, sonuçta petrol dünyanın, hepimizin kaynağı, Afrika’da insanlar açken yapılan bu israfı aklım gerçekten almıyor. Dünya ticaret ve Turizm merkezi olması için harcanan çabaları anlıyorum ama fazlasına, gereksiz gösterizlere hiiiiiiç gerek yok. Neyse….

 

Le Meridien Jumera Beach (27)Le Meridien Jumera Beach (28)Dubai’de alışveriş dışında genelde herşey pahalı özellikle de konaklama. Ben Le Meridien Mina Siyahi Beach otelde kaldım. Adından da anlaşılacağı gibi kendi plajı olan bir otel. Dubai’de yaşan bir çok kişinin hafta için giriş ücreti vererek gittikleri, hafta sonu sadece üyelerin gidebildiği bir otel.

Boat yarışları Jumeriah Beach’te yapılıyor. Ben oradayken Jet Ski yarışları vardı, o da Pzar günüydü ve bende denize giremedim.

Normalde Dubai’de Cuma, cumartesi tatil yani Pazar günü ilk iş günü ama 2 Aralık Dubai’nin ulusal günü olduğu için o gün herkes için tatildi. Birleşik Arab Emirlikleirnin kurşuşunun 36. yılı kutlandı, havai fişek gösterisinin saatini yanlış öğrendiğimiz için gösteriler sırasında maalesef Emirates Mall’da alışverişle meşguldum :(

Dubai inanılmaz kozmopolit bir yer. Her ne kadar ülkenin kendi hazırlayıp dağıttığı broşürlerde “kısa etek hoş karşınalmaz” diye yazıyor ola da yabancılar açık sacık giyinip rahatlıkla dolaşabiliyorlar. Türkiye’de bile bu kadar hoşgörülü bir tablo ile karşılaşmak mümkün değil, bu yönü ile takdir edilesi bir ülke.

Genelde yerli erkekler beyaz elbise, kadınlar ise siyah elbise giyiyor. (Bu siyah ve beyazın nedenini de bir ara araştıracağım, merak ettim)

Pazar günü alışveriş merkezindeyken bir anda son ses ezan okunmaya başladı, alıveriş merkezlerinin duvarlarının içine kolanlar o kada güzel yedirilmiş ki ses nerden geliyor anlamıyorsunuz. bi güzel alışveriş merkezinde son ses ezan. Yakında Türkiye’de de aynısına başlanır…

Dubai _ 3-5-12 (14)Dubai _ 3-5-12 (8)

 

 

 

En büyük alışveriş merkezi “Emirates Mall”. Aklınıza gelebilecek her mağaza var, vergi olmadığı için fiyatlar daha uygun gibi ama tam da emin değilim. Sizin Amerika’dan alma şansınız varsa, elektornik eşyalarınızı (özellikle kameraları) Amerika’dan alın ya da aldırın derim. Yine de Dubai’deyken elektronik eşya alacağım diyorsanız Sharaf DG ve Jumbo Electronics ve Carrefour’a bakmanızı öneririm. Carrefur’da da çok güzel promosyonlu satışlarla karşılaşmanız mümkün. Sanıyorum video kamera fiyatları yarı yarıya farkediyor. Telefon fiyatları da daha ucuz. Çok fazla vaktim olmadığı için sadece alışveriş merkezleri gezme fırsatım oldu ama farklı bölgelerde daha ucuza ve de pazarlık edebileceğiniz mağazaların olduğunu biliyorum.

Dubai _ 3-5-12 (23)Gece hayatı Dubai’de renkli gibi?! Ben arkadaşlarımla 360 ve Marina Beach Resortta gittim. Malecon harikaydı. Dubai’de gidebileceğiniz en iyi gece kulüpleri; 360, Budha Bar, Barasti ve Dubai Marine Beach Resort’taki Malecon (Cuban bar), Serail (Lebanese Bar), Cho Choz ve Boudoir (St. Tropez style trendy club)

Daha önce de dediğim gibi çok kozmopolit bir yer, Arap’ların sayısı tahmin ettiğimden çok daha azdı. Dubai’de içki satışı yasak ama gece kluplerinde istediğiniz kadar içmek serbest. Satış yasak olduğu için orada yasayanlar hep ülkeye giriş çıkış yapan tanıdıklarına havaalanından sipariş veriyorlar. 1 kişinin Dubai’ye sokabileceği en fazla içki sayısı 4 şişe. 

Dünyanın önde gelen grupları da Abu Dhabi ve Dubai’de sık sık konser veiyor. Mesela 6 Aralık’ta Abu dhabi’de Justin Timberlake konseri vardı ama maalesef ben dönmüştüm :(

Hava şuan Dubai’de muteşem! 25-30 derece arasında. Aslıkı bir tshirt ve akşamları ince bir hırka yeterli olacaktır. Diğer güzelliği ise; eğer benim gibi yazı ve sıcak havayı çok seviyorsanız ve kışın ortasında yakın bir yerde yaz tatili yapmak isterseniz Dubai iyi bir alternatif olabilir.

Not: Birleşk Arap Emirlikleri ile ilgili olarak her türlü bilgiye https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/ae.html linkinden ulaşabilirsiniz.

            
Windows Live Spaces

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>