Barselona, İspanya

9-14 Ağustos 2007’de yaptığım Barcelona seyahatimin izlenimlerini yazma fırsatını ancak bulabiliyorum. Aklımda hep detaylı ve üzerinde uzun düşünerek hazırlanmış bir yazı yazmak olduğu için bir türlü yazmaya cesasret edememiştim ama böyle detaylı düşünürsem hiç yazamayacağım :) O nedenle aklımda ne kaldysa, sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Barcelona gidişim çok ilginçti; Bodrum bileti almak üzereyken bir anda Barcelona bileti almış oldum. 3-4 günde vizeye başvurdum, 2 hafta içinde de Barceloan’daydım. Barcelona’ya gitmeden önce her ne kadar otel arayıp bulmaya çalışmış olsamda, bulduğum  oteller hep şehir dışında olduğu için rezervasyon yaptırmadan, elime bavulumu alıp düştüm yollara :) D aha önce Barcelona’ya gitmiş olduğum için La Ramblas civarında bir otelin benim için en uygun yer olacağını düşünüyordum. O nedenle havaalanından çıktığım gibi kapının önündeki Mavi Plaza Da Catalunya otobüsüne bindim ve 20-25 dakika sonra Catalan Meydanında aldım soluğu. Catalan meydanı, Barceloan’nın en ünlü yerlerinden birisi. Yine Barcelona deyince hemen akla gelen,; pandomim sanatçıları, ressamlar, dansçılar gibi çeşitli göstericiler dolu La Ramla caddesinin başlangıcı da Catalan Meydanında. İstiklal caddesine çok benzeyen La rambla’nın sonuna geldiğiniz nokta ise karşınızda Colomb heykeli ve güzeller güzeli Marina!

Barcelona için dünya şehri olmaya aday diye boşuna demiyorlar, gidenlerin hepsi zaten bunu onaylıyor ama gitmeyenlere bir tavsiyem gidip gözlerinizle bu dünya şehrini görmeniz. Gerçekten inanılmaz güzel bir yer. Eminimki hayatımda daha çooook Barcelona’ya gider gelirim, kısmetse tabii.

Barcelona’da hayat çok canlı, çok hareketli. İnsanları Türklere inanılmaz benziyor, hem tip olarak hem de sıcak kanlılık ve misafirperverlik açısından, bunu bir gece katıldığım 10 kişik bir ev partisinde tanıştığım insalardan yola çıkarak teyit edebilirim. Sohbertleri bile benzer, sadece yemek saat 11 (neyseki biraz bişeyler atıştırmıştım gitmeden:) ).

Akşam yemeği en erken 21:00’de yeniyor. İspanyollar için öğle yemekleri de çok önemli, g enelde 2-4 arası evlerine gidip, aile ile beraber ye mek yiyorlar, her ne kadar bu günde 2 kez ev iş yolunu gidip gelmek demek olsa da. Bence çok hoş bir gelenek.

Barcelona hayallerideki İspanya’dan aslında çok farklı bir yer; yani klasik Boğa güreşleri ve Flamenko dansı Barcelona’da sevilmiyor. Flanmenko dansı yerine el ele tutuşup, halkalar halinde yaptıkları Sardana dansları var. Boğa güreşleri hiç mi hiç önem taşımıyor. Barcelona’da gideceğiniz Flamenko gösterinin tamamı turistik.

Barcelona zaten Katalonya Özerk bölgesinin başkenti! Yani kendi halinde bir yer; kendi dili (Katalanca), polisi, yasaları olan, iç işlerinde serbest ama dış işlerinde otoriteye bağlı ayrı bir yer… Kendilerini İspanyol olarak görmüyorlar nerdeyse, Katalan olmak onlar için çok daha anlamlı ve övünülecek bir durum. Konuştuğum Katalanlara, Madridli’leri sever misin diye sorduğumda şöyle bir on saat düşünüp ” ımmmm aslında….” diye bir cevapla başlıyorlar konuşmaya. “Madrid mi? Orası yüzlerce kilometro uzakta bir yer değil mi?” diye espri bile yapılıyor hatta:)

Barcelona deyince ilk gelen şeylerden bir tanesi Gaudi; tam bir ruh hastası! İspanyol mimar Antoni Gaudi olmasaydı Barcelona Barcelona olur muydu emin değilim. Gaudi’nin eserlerinin sekiz tanesi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor (Park Güell, Palau Güell ve Casa Milà 1984’te, Sagrada Familia’nın “İsa’nın Doğuşu” cephesi ile yeraltı türbesi, Casa Vicesn, Casa Battlo ve Colonia Güell türbesi). Aslında Gaudi’yi daha detaylı tekrar yazmam gerekiyor. Bence  Barcelona’ya gidince en öncelikli yapılmasıgereken şey Gaudi’nin eserlerini görmek.

 

Barcelona’da vaktimi nasıl geçirdiğimi ve tavsiyelerimi yazmadan önce Avrupanın neden Avrupa olduğuna dair bir örnek vermek istiyorum. Fotoğrafta da görüdüğünüz Kırmızı beyaz bisikletler medeniyetin bir göstergesi. Nasıl mı? Çünkü bu gördüğünüz bisikletler herkesin kullanımına açık: Barcelona’nın pek çok yerinde bu bisiklet istasyonları ve bunlara bağlı halde duran bisikletler var. Siz (daha çok orada yaşayanlar), bizdeki AKBİL gibi aylık, yıllık..vs bir kart alıyorsunuz bu bissikletleri kullanmak için ve bu kartları istasyondaki elektronik cihaza okutup, bisikletlerin birini alıp gidiyorsunuz,  her nereye gidiyorsanız, gittiğiniz yerdeki istasyına bisikleti bırakıyorsunuz ve cihaz sizin bisikleti teslim ettiğinizi anlıyor. Türkiye’de olsa (ki mümkün bile değil), bisiklet bırakırlar belki(!!) ama ne sele kalır ne tekerlek. herhalde bisiklet yollarının ne kadar düzgün ve uzun olduğunu, insanları genel de bisikletle gezdiğini yazmama gerek yok:)

Ben Barcelona’da 5 gece kaldım. İlk gün, saat 2 gibi sanıyorum Barcelonaya vardım ve doooğru Kalatan Meydanına gidip otel bulmak için otobüse bindim. Şanslıydım ki girdiğim 5.otelde güzel, temiz ve de “müsait” bir oda bulabildim. Otelim harika bir yerdeydi, La Rambla caddesinin Katalan Meydanına en yakın yerlerinden birinde, ara bir sokakta La Ramla’ya 20 metre uzaklıktaydı. Bu bölge turistler için kalınabilecek en iyi yer bence, gidecekseniz buralarda otel bulmanızı tavsiye ederim. La Rambla üzerinde çok kaliteli oteller olmakla beraber, öğrenciler için çok ucuz hosteller de var; yani her bütçeye göre konaklama alternatifi mevcut. Benimki gibi işi şansa bırakmadan, erken rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Otelle gittiğim gibi bi kaç saat uyudum, haftanın yorgunluğu vardı, acelem olmadığı için kendime 6’ya kadar izin verdim. Sonra Marina, La Rambla ve Katalan civarında dolaştım, şehir turları ile ilgi bilgi aldım, yemek yedim, limana yapılan 35 dakikalık bir tekne turuna katıldım, çok geç olmadan otele döndüm. Maalesef tüm gezi boyunca gece hayatına dair tecrübe edinemedim. Çünkü gündüzleri gezmekten inanılmaz yorulup, 12 olmadan uyuyakalıyordum. Sadece bir gece çıktım onuda birazdan yazacağım.

 

 

 

 

 

 

 

 

2. günümü Barcelona’daki plajların birinde geçirmeye kararlıydım, böylede hem elimdeki Barcelona ile ilgil tüm bilgileri okuyup, çok iyi bir plan yapmayı düşünüyordum. Daha önceki seyahatimden, 2-3 kilometrelik upuzun bir plajı olduğunu bildiğim için, özellikle tanıştığım İspanyollara plaj tavsiyelerini sormuştum. Her sorduğum kişiye de, çok fazla turistik bir yere gitmek istemediğimi, daha çok yerel halkın gittiği kalabalık olmayan bir yer istediğimi söylemiştim.4-5 kişiden “Mar Bella” cevabını alınca, sahilin en sonundaki Mar Bella’ya gitmeye karar verdim ama gidince gözlerime de inanamadım! Herkesin bana tavsiye ettiği, yerel, turistik olmayan plajda herkes çıplaktı! :) Neyse… Fazla detaya gerek yok, koştura koştura çıktım tabi plajdan!:) Bu hikayeden size tavsiyem odur ki, İspanyollar’ın her dediğine inanmayın ve de her dediğini yapmayın! :)) Günün sonunda verdiğim karar 2 günlük “Bus Turistic” otbüsleri ile şehir turu satın alıp, 2 gün otobüsle gezmek, bir sonraki günde bisiklet kiralama planı yaptım. Zaten bir sonraki günde ayrılacaktım.

Barcelona’yı gezmek için yapılabilecek en akıllık iş iki günlük şehir turu otobüs bileti (Bus Turistic)almak. Bu otobüsler 5-10 dakikada bir belli noktalardan kalkıyor ve Barcelona’da 3 ayrı halka (Güney, kuzey ve Forum) seklinde dolanıyır. Bir çok yabancı dilde kulaklıklarınızı takıp genel bilgi almanızı sağlıyor ve zaten görülmesi gereken önemli noktalarda duruyor. İstediğiniz yerden inip, istediğiniz kadar gezip, istediğiniz zaman bir sonraki otobüse binebiliyorsunuz. Kulaklıkları taktınız anda, kaldığınız yerden bilgi almaya devam.

Kuzey ve Güney Ringleri otobüsten hiç inmemeniz durumda yaklaşık 2 saat sürüyor. Ben 2 kez dolaştı şehin her yerini. Forum bölgesi ise 40 dakika civarında sürüyor ve zaten hic otobüsten inmenize gerek yok bu bölgede.

Mutlaka gezilmesi, görülmesi gerekenleri kısaca yazmak istiyorum. La Rambla Caddesini mutlaka çok iyi gezin, Colomb Heykeline 15 dakika ayırın ve tepesine çıkıp bir kaç fotoğraf çekin.  Marina zaten çok keyifli, bir akşam yemeğini de mutlaka marinaya ayırın. Mümkünse bir akşam üzeri de teleferik ile Montjuic tepesine çıkın. Bunların dışında bahsettiğim otobüslerle deaşağıdkai gibi gezin!

Kuzey Rotası

Casa Batllo; Mutlaka içine girin. Masal evi gibi bir yer. Ben nerdeyse 3 saat ayırdım. Tabi girişlerde uzun uzun kuyruklar oluyor, bunları da hesaba katmak gerek. Casa Batllo Gaudi’nin en önemli eserlerinden biri. Daha öncede dediğim gibi burası UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Gaudi’nin evlerinin özellile çatıları çok ilginç Masallardaki cadının şekerden evi gibi:) cok güzel!

Le Pedrera: Bu da Gaudinin diğer bir eseri. Casa Batllo’nun hemen 200 metre ilerisinde, yürüyerek de gecebilirsiniz.

Sagrada Familia, rota üzerinden mutlaka görülmesi gereken diğer bir Gaudi eseri. Bitmeyen ve hiç bitmeyecek bir Gaudi eseri. Buranın da giriş çok kalabalık. Mutalaka girmeye çalışın.

Park Güell (Gaudi): Benim en favori mekalarımdan biri. 2 gün üst üste gittim. Muhteşem. İçinde Gaudinin uzun yıllar yaşadığı evi var. Burayı da mutlaka ziyaret edin, Gaudinin kendi tasarladığı mobilyaları muhteşem.

Palau Reial – Pavellons Güell (Gaudi)

Tibidabo  – Burası eski bir lunapark, en yuksek nokta ama görülecek cok önemli bir manzarası yok. Ben olsam buraya en sona bırakır, zaman kalırsa giderim. Gitmesi cok zaman alıyor, otobusten inince iki kez tramvaya biniliyor ve tramvay bekleniyor. Tavsiyem sona bırakmak.

Futbol Club Barcelona! – Barce efsanesi. Ne kadar futbol meraklısı olduğunuza bağlı. Ben daha önce gittiğim için bu sefer gitmedim. Gezecek çok yer var çooook!

Güney Rotası

Poble Espanyol; Burası ispanyanın degişik degişik koylerinden ev örneklerinin olduğu, 1929 yılında yapılmış yapay bir bölge ama fena değil.

Placa da espanya ve aynı meydandan görülebilen MNAC (Museu nacional art de catalun) ya da Miro da aynı ringte, MNACtan sonraki durak.  Pts kapalı.

Yine Gaudinin eseri Catedral mutlaka görülmesi gereken bir yer

Forum rotası

· Dedigim gibi , burayı otobüs ringini degiştirerek otobusten gezebilirsiniz. Birşey yok.

Yazmaktan yoruldum. Bu yazıyı sonra tamamlayacağım :) yazım hataları ollmuştur, lütfen affola! :)

Fotograflar:

Barcelona – Gaudi’nin Eserleri 9-14.08.2007:  http://cid-94a92024b677c404.skydrive.live.com/browse.aspx/.res/94A92024B677C404!2171

Barcelona Genel 9-14/19/2007 : http://cid-94a92024b677c404.skydrive.live.com/browse.aspx/.res/94A92024B677C404!2447

Barcelona Zoo & Aquarium 13.08.2007: http://cid-94a92024b677c404.skydrive.live.com/browse.aspx/.res/94A92024B677C404!2455

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>