Müzik Kütüphanesi

Bugün İstiklal Caddesinden yürürken, dışardan bakıldığında internet kafeyi anımsatan bir yer gördüm. Dikkatlice bakınca Borusan Kültür ve Sanat’ın insanlığa armağını olduğunu anladığım Müzik Kütüphanesini gecikmeli olarak keşfettim. 2000 yılından beri bir üst katta faalliyet gösteren kütüphane, yakın bir zamanda alt kata taşınmış ve dışarıdan herkesin görebilceği, daha ilgi çekici bir mekan haline getirilmiş. İlk özel müzik kütüphane ile Borusan Kültür ve Sanat, klasik müziği geniş kitlelere sevdirmeyi hedeflemiş.

Birinci katta CD, video ve ikinci katta ise basılı malzemeler, kitap, nota ve dergiler yer alıyor. Dilediğiniz DVD’yi isteyip, kütüphanedeki bilgisayarlarda kulaklıklarınızı da takıp izleyip, dinleyebiliyorsunuz. Eğer müzik ile ilgili yazılmış yazılara ilginiz varsa, ikinci katta saatlerce kitap okuyabiliyorsunuz. Borusanın sitesinde arşivdeki kitap, CD, DVD ve nota rakamları ile ilgili tutarsızlık var ama sanıyorum merakınızı giderecek kadar arşiv mevcuttur.  

Ben bugün, İspanyol Besteci ve Piyanist Manuel De Falla’nın “Noches en los jardines de España(İspanya Bahçeleri’nde Geceler)” isimli eserinin bir konser DVD’sinin seyrettim. Yıllar önce Türkiye’ye geldiğinde İtalyan Kültür’de kemanından canlı canlı Paganini’yi dinleme şansı bulduğum Maxim Vengerov’un keman konçertosu günümün yorgunluğunu alıp götürdü. 

Tek negatif yorumum şudur ki girişte potansiyel hırsız muamelesi görüyorsunuz ve kapıdaki Bey çok kibar bir dille size çanta ve montunuzu vestiyere bırakmadan içeri giremeyeceğinizi söylüyor. Çantanızdan ayrılmayı dert etmiyorsanız, Taksim’deyken boş vaktinizi değerlendirebilceğiniz çok güzel bir alternatif. 

Borusan Müzik kütüphanesi Tünel’e gelmeden 300-400 metre önce sol tarafta.

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>